Jak vybrat iontový nápoj?

Absolvujete pravidelně intenzivní fyzický trénink? Pak to určitě myslíte vážně i se sportovní výživou. Pokud přemýšlíte o tom, že začnete doplňovat energii iontovými nápoji, připravili jsme si pro vás přehled všech druhů, které jsou u nás k sehnání. Zároveň vám pomůžeme vybrat ten nejvhodnější přímo pro vás.

Iontové nápoje konzumujeme zásadně až po tréninku.

Hustota

V tomto případě je řeč o osmolaritě, množství osmoticky aktivních látek v rozpouštědle. Právě ta nám udává množství těchto látek v nápoji v porovnání s jejich obsahem v krevní plazmě.

Osmolalita vyjadřuje počet rozpuštěných částic v 1 kilogramu tekutiny, ve které je iontový nápoj rozpuštěný. Osmolarita udává počet rozpuštěných částic přímo v 1 litru vody. Jejich hodnoty jsou vždy totožné.

Izotonické nápoje

Izotonické nápoje mají naprosto totožnou hustotu jako krevní plazma. Jakmile nápoj vypijete, dodáte svému organismu obrovské množství iontů. Ty se ovšem do organismu vstřebávají velmi pomalu. Odborníky je doporučováno tyto iontové nápoje konzumovat zejména po krátkém fyzickém tréninku, který netrvá déle než jednu hodinu. Při takovém výkonu nedochází k tak velkým ztrátám tekutin, ale naopak ztrácíme hodně draslíku, sodíku a hořčíku. A izotonický nápoj nám tyto látky zase dodá.

Hypotonické nápoje

Na rozdíl od plazmy mají menší osmolaritu. Hypotonické nápoje tvoří zejména voda, která zabraňuje dehydrataci organismu. Oceníte je při dlouhém aerobním sportování, jako je například běh, lyžování, cyklistika a další. U těchto sportů se nadměrně potíme a vylučujeme tak hodně vody, proto potřebujeme právě hypotonický nápoj, který nás rychle hydratuje. Ionty se do krve dostanou mnohem rychleji než v případě izotonického nápoje.

Hypertonické nápoje

Na českém trhu tento typ nápojů příliš dostupný není. Osmolarita těchto nápojů je mnohem vyšší než hustota krevní plazmy. Zároveň dochází k pronikání tekutiny v buňce do okolního prostředí a to znamená jediné - dochází k obrovské ztrátě tekutin. Proto pitím hypertonických nápojů ztrácíte tekutiny a vaše tělo se dehydratuje. Tyto nápoje jsou proto určeny pouze ke speciální léčbě.

Většina iontových nápojů se skládá ze sacharidů, minerálních látek, jako jsou sodík nebo draslík, a také z dalších aktivních složek, kterými jsou karnitin či glutamin.

Obsah energie

Hlavním účelem energetických nápojů je doplnění energie, zatímco rehydratační nápoje mají zabraňovat dehydrataci.

Rehydratační

Rehyderatační nápoje nám pomáhají doplňovat vypocené tekutiny a zároveň doplnit ionty, které jsme při fyzické zátěži ztratili. Zpravidla obsahují 8 % sacharidů.

Energetické

Energetické nápoje nám dodávají ztracenou energii. Obsahují nad 10 % sacharidů a jsou doplněny i dalšími látkami, které podporují správné fungování nervové soustavy, a také taurinem, kofeinem či karnitinem.

Takzvané ionťáky vám zvyšují fyzickou výkonnost.

Forma

Název iontový nápoj evokuje, že jde o tekutinu. Ale ne vždy tomu tak je. Prodává se taktéž ve formě prášku, tablet či v tekuté nebo instantní verzi. Každý sportovec má rád jiný iontový nápoj a záleží na vás, co si vyberete vy. Proto doporučujeme nejprve vyzkoušet všechny druhy a pak se rozhodnout, zda si vyberete iontový nápoj v prášku nebo snad v tabletách.

Příchuť

Která se stane tou vaší nejoblíbenější? Mezi ty nejžádanější patří příchuť pomeranče a citronu, ale také grep, malina nebo lesní plody.

Dávkování

Iontový nápoj většinou užíváme až po fyzické zátěži. Není zapotřebí ho konzumovat v průběhu obvyklého tréninku v posilovně ani při další fyzické činnosti, která netrvá déle než hodinu či dvě. Rovněž obvykle platí, že ho nekonzumujeme ani před běžnou fyzickou aktivitou. A jestliže držíte redukční dietu, měli byste se mu vyhnout zcela, neboť takový nápoj představuje velký energetický příjem navíc.

Iontový nápoj si můžete vyrobit i v pohodlí svého domova.

Další doplňky stravy

Nacházíte-li se ve fázi budování svalové hmoty, určitě oceníte i další doplňky stravy, které vám s růstem svalů pomohou.

  • Sacharidy a gainery - doplňují energii během náročné fyzické aktivity a pomáhají nám budovat svalovou hmotu
  • Proteiny - s jejich konzumací nám svalová hmota narůstá mnohem rychleji
  • Anabolizéry a NO doplňky - plní podobnou funkci jako sacharidy a gainery

Rádi byste pár kilogramů shodili? Pak se vám budou hodit spalovače tuků, díky kterým bude redukční dieta snadnější. Zajišťují rychlejší spalování tuků.

Ještě nikdy jste iontový nápoj neochutnali a chystáte se ho užít poprvé před vytrvalostním závodem nebo před jinou extrémní fyzickou zátěží? Pak si nejprve vyzkoušejte aktivitu s iontovým nápojem nanečisto. Nikdy nevíte, co s vámi iontový nápoj udělá.

Nejčastější otázky

Může mě iontový nápoj nějak ohrozit na zdraví?

Ne. Ale pokud držíte redukční dietu, iontový nápoj byste užívat neměli, neboť vám dodává vysoký obsah jednoduchých sacharidů.

Pomůže mi ionťák zvýšit výkonnost?

Zvýšení výkonnosti dosáhnete kombinací aerobního a anaerobního tréninku. A při aerobním tréninku spalujete především tuky, proto si iontový nápoj klidně můžete dopřát. Navíc vám po intenzivním kardio cvičení dodá ztracenou energii. To samé platí při silovém sportu, kdy potřebujete okamžitý energetický zdroj, aby vám neklesala výkonnost. To znamená, že ji vám takový nápoj může pomoci zvýšit.